La Liga: Show pe San Mamés, Athletic Bilbao a făcut scor cu Getafe

0
219

Athletic Bilbao a făcut spectacol cu Getafe. Trupa lui Marcelino a câștigat cu scorul de 5-1, luni seara, în ultimul meci al etapei a 20-a din La Liga.

Oaspeții au deschis scorul în secunda 19, prin Cucurella, iar gazdelor le-a fost refuzată o lovitură de la 11 m (6). Centralul a arătat punctul cu var, însă a schimbat decizia după consultarea arbitrajului video.

Raul Garcia a egalat în minutul 12, apoi Getafe a ratat o lovitură de pedeapsă. Unai Simon a apărat șutul telefonat al lui Jaime Mata.

Athletic s-a dezlănțuit în repriza secundă. Yeray Alvarez și a adus echipa în avantaj la cinci minute după reluare, iar Raul Garcia a făcut dubla în minutul 61. Întrat pe teren în minutul 73, în locul lui Raul Garcia, Alejandro Berenguer a punctat două minute mai târziu. Scorul final a fost stabilit de De Marcos (82).

ATHLETIC CLUB: Unai Simón – Capa, Yeray, Nuñez, Balenziaga (66, Lekue) – De Marcos, Dani García, Vencedor (73, Vesga), Muniain (80, Lopez) – I. Williams (80, Villalibre) , Raúl García (73, Berenguer). Antrenor: Marcelino Garcia.

GETAFE CF: Yañez – Djene, Etxeita, Damián, Nyom – Maksimovic (57, Angel), Arambarri (83, Patrick), Take (69, Niang), Aleñá, Cucurella – Mata (69, Portillo). Antrenor: Bordalás Jiménez.