AS Roma a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-3, echipa Spezia, în primul al zilei din etapa cu numărul 19 din Serie A. Capitolinii au condus cu 3-1, apoi au fost egalați în minutul 90, însă a reuşit să obţină cele trei puncte cu un gol în minutul 90+2.

Roma a deschis scorul în minutul 17. Borja Mayoral a reluat în plasă centrarea lui Pellegrini. Ricardo Piccoli a egalat după o serie de erori în apărarea gazdelor (24) și a stabilit scorul pauzei.

Mayoral a făcut dubla în minutul 52, șut pe jos, din interiorul careului. Karsdorp a mărit avantajul gazdelor trei  minute, apoi oaspeții au revenit în joc prin golul lui Farias din minutul 59.

Finalul a fost nebun.  Smoling a dat pe lângă minge si Daniele Verde a inscris în minutul 90 golul de 3-3. Când nimeni nu se mai aștepta, căpitanul Pellegrini a finalizat o pasa venită în interiorul suprafeței de pedeapsă și a stabilit scorul final,  4-3 pentru Roma.

Atalanta a învins categoric AC Milan, chiar pe San Siro, 3-0 pentru trupa lui Gasperini.

A fost 1-0 la pauză pentru Atalanta, după golul marcat de Cristan Romero, în minutul 26. Fundașul argentinian i-a luat fața lui Kalulu și a înscris cu o lovitură de cap.

În repriza a doua, oaspeții au primit o lovitură de la 11 m pentru un fault al lui Kesie la Ilicic. Tot slovenul a execuat și marcat pentru 2-0 (51). Duvan Zapata a făcut scor de neprezentare pe San Siro cu un șut în forță (77).

Crotone, cu Denis Drăguş rezervă, a fost învinsă, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, Fiorentina.

Au marcat: Bonaventura 20 şi Vlahovic 32 pentru învingători, respectiv Nwankwo 66 pentru Crotone.

Pe o ploaie torențială, Udinese și Inter au remizat pe „Dacia Arena”, 0-0.

Duminică sunt programate următoarele partide din etapa cu numărul 19 din Serie A:

13.30 Juventus- Bologna (Digi Sport 1, Telekom Sport 1)