Ligue 1: AS Monaco a trecut de Marseille. Victorie pentru echipa lui Adrian Ursea

0
233

Sâmbătă s-au disputat două partide din cadrul etapei cu numărul 21 din campionatul de fotbal al Franței. Grosul etapei este programat duminică.

AS Monaco a învins cu scorul de 3-1 pe Olympique Marseille, sâmbătă seara, într-un meci disputat pe Stade Louis II.

Oaspeții au condus la pauză cu scorul de 1-0, grație golului marcat de Radonjic , în minutul 12. Echipa din Principat a întors scorul în partea a doua a jocului, pentru echipa antrenată de Niko Kovac au punctat Maripán (47), Tchouameni (75) și Jovetić (90), ultimul gol a venit în urma unei lovituri libere din marginea careului, puțin lateral dreapta.

AS Monaco: Lecomte – Sidibé, Maripan, Badiashile, Caio Henrique – Aguilar (Golovin, 46), Fofana, Tchouameni, Diop (Diatta, 68) – Ben Yedder  (Jovetić, 78), Volland (Pellegri, 90).
Antrenor: Niko Kovac.

Olympique de Marseille: Mandanda  – Sakai, Alvaro, Caleta-Car, Lirola – Balerdi , Gueye, Cuisance (Khaoui, 76) – Thauvin (Germain, 67), Benedetto (Milik, 60), Radonjic (Payet, 68).
Antrenor: André Villas-Boas.

Nice, antrenată de românul Adrian Ursea, a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, Lens.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Atal, în minutul 49. Flavius Daniliuc, fundașul austriac de origine română, a fost intergralist la oaspeți.

RC Lens: Leca – Gradit (Clauss, 61), Fortes, Medina – Michelin (Mauricio, 74), Doucoure (Fofana, 59), Cahuzac, Boura – Kakuta (Kalimuendo, 59) – Sotoca (Banza, 59), Ganago. Antrenor: Franck Haise.

OGC Nice: Benitez – Daniliuc, Saliba, Bambu – Atal (Lotomba, 51), Boudaoui, Lees-Melou, Reine-Adelaïde, Kamara – Dolberg (Myziane, 76), Gouiri (Ndoye, 90). Antrenor: Adrian Ursea.

Duminică se dispută următoarele partide:

14.00 Bordeaux – Angers (Digi Sport 4, Look Sport 2)
16.00 Dijon – Strasbourg
16.00 Metz – Nantes
16.00 Reims – Brest
18.00 Rennes – Lille
22.00 Saint-Etienne – Lyon (Digi Sport 4, Look Sport 2)

Partida dintre Nîmes și Lorient a fost amânată din cauza cazurilor de Covid 19 din tabăra oaspeților.