Sevilla a trecut fără probleme de Cadiz, sâmbătă, în etapa a 20-a din campionatul de fotbal al Spaniei  – la Liga. S-a terminat 3-0 pentru echipa antrenată de Julen Lopetegui.

Andaluzii au marcat pentru prima dată în minutul 35. Șutul lui Suso a lovit bara, mingea a revenit în teren, iar En Nesyri  s-a aflat la locul potrivit pentru a trimite mingea în poartă. Maracanul a făcut dubla în minutul 38, atacantul gazdelor a reluat cu capul o lovitură liberă executată de pe partea stângă de același Suso.

Youssef En Nesyri și-a trecut în cont un hattrick curat, în minutul 62, iar două minute a punctat din nou, însă de data aceasta reușita sa a fost anulată pentru offsaid.

Real Madrid a câștigat cu 4-1 pe terenul celor de la Alaves și a urcat pe locul doi în La Liga, în spatele rivalei Atletico Madrid.

Campioana Spaniei și-a făcut meciul ușor încă din prima repriză. Echipa lui Zidane a intrat la cabine cu scorul de 3-0, după golurile marcate de Casemiro, care a înscris cu o lovitură de cap din interiorul careului (15). Benzema, cu un șut superb de la marginea careului și Hazard, după ce scăpat singur cu portarul advers (45+1).

Alaves a redus din diferență prin Joselu, în minutul 59, dar Benzema a restabilit diferența de trei goluri și a închis tabela cu 20 de minute înainte de finalul partidei.

Real Sociedad a avut 2-0 cu Betis Sevilla până în minutul 86. Oaspeții au marcat de două ori și meciul s-a terminat 2-2.

Alexander Isak a deschis scorul la trei minute după odihnă, iar Mikel Oyarzabal a făcut 2-0 cu golul din minutul 59. Betis a redus din handicap în minute 86, prin Canales și a reușit să smulgă un punct grație reușitei lui Joaquin (90+2).

Într-un alt meci disputat sâmbătă, Huesca si Villarreal au terminat la egalitate, scor 0-0.