Athletic Bilbao s-a calificat în finala SuperCupei Spaniei, după ce a învins Real Madrid, scor 2-1, în semifinala disputată la Malaga.

Bascii au condus cu 2-0 la pauză după ”dubla” lui Raul Garcia, din minutele 18 și 38, al doilea din lovitură de la 11 m. Karim Benzema a redus din diferență în minutul 73, gol validat după consultarea VAR. Jucătorul francez a mai înscris o dată și în minutul 81, însă reușita sa a fost anulată pentru offsaid.

Real Madrid: Courtois – Lucas Vázquez, Varane (46, Nacho), Ramos, Mendy – Casemiro, Kroos, Modric (68, Valverde) – Hazard (67, Vinicius), Asensio, Benzema (88, Mariano). Antrenor: Zinedine Zidane.

Athletic Bilbao: Unai Simón – Capa (68, Lekue), Núñez, Martínez, Balenziaga (79, Morcilo) – Dani García, Vencedor (68, Vesga), De Marcos, Muniain (71, Bereguer) – Raúl García (79, Villalibre), Inaki Williams. Antrenor: Marcelino Garcia.

Barcelona – Athletic Bilbao este finala SuperCupei Spaniei, meci programat duminică, de la ora 22.00, la Sevilla.