La Liga: Getafe s-a impus la Elche, Betis a câștigat la Huesca

0
219

Luni seara s-au disputat ultimele două partide din etapa cu numărul 18 din La Liga – campionatul de fotbal al Spaniei.

Betis Sevilla a plecat cu toate punctele din deplasarea de la Huesca. A fost 2-0 în final pentru elevii lui Manuel Pellegrini.

Victoria andaluzilor a venit pe final, Aissa Mandi a deschis scorul în minutul 79, iar Antonio Sanabria a stabilit scorul în prelungirile partidei (90+3).

Getafe a câştigat meciul din deplasare cu Elche, scor 3-1, după ce gazdele au condus cu 1-0.

Prima repriză a fost echilibrată, iar scorul la pauză a fost 1-1. Elche a înscris prima, prin Guti, în minutul 4. Getafe a egalat în 39, după reuşita lui Cucurella. Gazdele au rămas în inferioritate numerică din minutul 52, când Marcone a fost eliminat și oaspeții au preluat inițiativa. Jaime Mata a făcut 2-1 în minutul 69, iar Angel a marcat din penalty cu patru minute înainte de finalul jocului.