După victoria de pe terenul lui Napoli, Spezia a învins și Sampdoria. Formația antrenată de Vincenzo Italiano a câștigat cu 2-1, luni seara, în ultimul meci al etapei a 17-a din Serie A.

Claudio Terzi a deschis scorul în minutul 20, însă avantajul gazdelor a durat doar patru minute, Antonio Candreva a înscris pentru Sampdoria. În partea a doua, M’Bala Nzola a transformat o lovitură de la 11 m și a stabilit scorul final (61).

În urma acestui rezultat, Spezia a urcat pe locul pe 14, cu 17 puncte, trei mai puțin decât adversara de luni seara. Sampdoria a rămas pe locul 11, cu 20 de puncte la activ.

Spezia: Provadel – Vignali (79, Ferrer), Chabot, Terzi, Marchizza – Estevez (80, Maggiore), Agoume, Pobega (79, Erlic) – Gyasi, Nzola (79, Piccoli), Farias (65, Agudelo). Antrenor: Vincenzo Italiano.

Sampdoria: Audero – Bereszynski, Yosida, Colley, Aguello – Jankto (79, Verre), Thorsby, Ekdal, Candreva (86, Leris) – Damsgaard (79, Quagliarella) – Keita (85, Ramirez). Antrenor: Claudio Ranieri.