Bayern München a pierdut în deplasare, după ce a condus cu scorul de 2-0 pe Borussia-Park din Mönchengladbach. Borussia a întors însă meciul și s-a impus în final cu 3-2.

Lewandowski a marcat din penalty, în minutul 20. Șase minute mai târziu Goretzka dublează avantajul bavarezilor și părea că partida este jucată, iar Bayern își va trece în cont o nouă victorie facilă, care să îi consolideze poziția de lider în clasament.

Dubla lui Jonas Hofmann a făcut ca scorul pauzei să fie egal, 2-2. Ambele goluri l-au avut ca servant pe Lars Stindl (36 și 45).

Chiar în startul reprizei secunde, Florian Neuhaus a înscris golul decisiv pentru gazde și a stabilit scorul final, 3-2. Bayern a egalat toată repriza secundă după egalare, dar nu a reușit să pună în pericol poarta lui Sommer.

Gladbach: Sommer – Lainer, Ginter, Elvedi, Bensebaini (Jantschke, 89′) – Kramer, Zakaria (Herrmann, 74′) – Hofmann (Wendt, 89′), Stindl (c) (Wolf, 82′), Neuhaus – Embolo. Antrenor: Marco Rose.

Bayern: Neuer (c) – Pavard, Süle, Alaba, Davies – Kimmich, Goretzka – Sane, Müller, Costa (Coman, 68′) – Lewandowski. Antrenor: Hansi Flick.