Fără Sergio Ramos și Karim Benzema, Real Madrid a pierdut meciul disputat sâmbătă, pe „Alfredo Di Stéfano”, scor 2-1, în fața celor de la Alaves.

A fost 2-0 pentru oaspeți, după golurile marcate de Lucas Perez, care a transformat în minutul 5 o lovitură de la 11 m, și Joselu (50). Madrilenii au răspuns târziu, Casemiro a redus din diferență în minutul 86. Se putea termina 2-2, însă șutul lui Isco a lovit transversala.

Sevilla s-a impus cu emoții la Huesca, scor 1-0.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Youssef En Nesyri, cu 7 minute înainte de finalul jocului.

Atletico Madrid s-a impus în această seară, pe „Mestalla”, 1-0 cu Valencia, într-un meci decis de autogolul lui Lato, din minutul 80.

Echipa lui Simeone a ajuns la șase victorii consecutive în campionat și amenință poziția de lider a lui Sociedad. Madrilenii au și un meci mai puțin disputat.

Într-un alt meci disputat sâmbătă, Elche și Cadiz au terminat la egalitate, scor 1-1.

Pentru gazde a marcat Lucas Boye (38), care a fost și eliminat pentru cumul de cartonașe galbene în al patrulea minut de prelungire al primei reprize. Oaspeții au egalat prin Alvaro, la zece minute de la reluare.