Olympique Lyon a obținut prima victorie în campionat după cinci partide în care formația pregătită de Rudi Garcia a înregistrat patru rezultate de egalitate și a suferit o înfrângere pe terenul celor de la Montpellier.

Duminică, în etapa a 7-a din Ligue 1, Lyon a câștigat cu 3-2 la Strasbourg. A fost 3-0 după golurile marcate de Kadewere, în minutul 12, și dubla semnată de Toko Ekambi (25 și 42). Gazdele au redus din diferență până pauză, grație reușitei lui Habib Diallo (44), și au redus ecartul la un singur gol la 10 minute după pauză, prin Aholou.

Lille este liderul campionatului, cu 17 puncte, după 4-0 pe teren propriu cu Lens. Au marcat Ylmaz 11, Bamba 47, Ikone 69 și Yazici 79. Oaspeții au terminat jocul în dublă inferioritate numerică, Gradit și Michelin au fost eliminați.

AS Monaco a avut superioritate nimerică încă din minutul 19 al partidei disputate pe teren propriu cu Montpellier, dar primii care au marcat au fost oaspeții. S-a terminat 1-1, Ben Yedder a înscris de la punctul cu var.

St.Etienne a suferit o nouă înfrângere, 1-3 în fața lui Nice, iar Nantes a trecut cu același scor de Brest.