Sâmbătă s-au disputat două partide din etapa a 7-a din campionatul de fotbal al Franței. Duminică este programat grosul etapei.

Olympique Marseille a câștigat cu scorul de 3-1 meciul disputat în compania celor de la Bordeaux. Gazdele au condus cu 3-0 prin golurile marcate de Thauvin 5, Amavi 54 și autoglul lui Pablo din minutul 64. Replica oaspeților a venit abia în finalul jocului, Josh Maja a redus din diferență în minutul 83.

Marseille a ratat și o lovitură de la 11 m, Florian Thauvin a irosit în minuutl 14 șansa să realizeze dubla.

În prima partidă a zilei, la Reims, Lorient a câștigat tot cu 3-1, înt-un meci în care gazdele au terminat jocul cu doi oameni mai puțin pe teren. Moreto Cassama (70) și Anastasios Donis (90) au primit direct cartonaș roșu.

Au marcat: Cassama (15), respectiv Hamel (61), Wissa (65-pen.) și Moffi (80).