Real Madrid și Barcelona s-au îmbrăcat în roz în meciurile disputate sâmbătă… și ambele au pierdut cu 1-0.

Real Madrid a pierdut pe teren propriu în fața nou promovatei Cadiz. Uncul gol al partidei a fost marcat de Anthony Lozano, în minutul 16.

Și după eșecul Realului a urmat și înfrângere vicecampioanei Barcelona cu Getafe, într-o etapă a surprizelor. Gazdele au marcat de la punctul cu var, Mata a transformat în minutul 55 o lovitură de la 11 m acordată după un contact între Dakonam și Frenkie de Jong.

Și pentru că tot a venit vorba de suprize, în primul meci al zilei de sâmbătă, Sevilla a pierdut duelul andaluz de la Granada. Gazdele au dat lovitura cu 8 minute de final, grație golului marcat de Yangel Herrera.

Într-o altă partidă, Atletico Madrid a câștigat cu scorul de 2-0 pe terenul Celtei Vido. Luis Suarez a deschis scorul în minutul 6, iar Yannick Carrasco a închis tabela în al cincelea minut de prelungire.