Napoli a învins Verona, marți seara, în primul meci disputat în Serie A după pauza prilejuită de pandemia de Covid 19. Echipa lui Gennaro Gattuso s-a impus cu scorul de 2-0.

Victoria lui Napoli a fost adusă de golurile lui Milik (38) și Lozano (90).

Walter Zenga a obţinut prima victorie cu actuala sa formaţie, Cagliari, care s-a impus la limită, cu scorul de 1-0, în partida disputată în deplasare cu SPAL.

Sarzii au marcat golul victoriei în prelungirile reprizei secunde, prin Giovanni Simeone (90+3), fiul actualului antrenor al echipei Atletico Madrid. În urma acestui succes, Cagliari a urcat pe poziţia a zecea în clasament, distanţându-se la 10 puncte de locurile retrogradabile.

Portarul român Ionuţ Radu a fost rezervă la Parma, care s-a impus cu 4-1 pe terenul fostei echipe a goalkeeper-ului, Genoa.

Danezul Andreas Cornelius a reușit un hattrick (13, 33 și 53), iar pentru Parma a mai înscris și Dejan Kulusevski, în minutul 87. Gazdele au înscris de la punctul cu var, Iago Falque a transformat o lovitură de la 11 m (58). Genoa a mai beneficiat de un penalty și la scorul de 1-0 pentru Parma, ratat de Domenico Criscito.

Într-un alt meci, disputat pe „Olimpico”, AC Torino a dispus la limită, scor 1-0, de Udinese.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 16 de Andrea Beloti.

Miercuri sunt programate ultimele trei partide din runda cu numărul 27 din Serie A, în direct pe canalele de sport din România.