Barcelona s-a impus marți seară, pe teren propriu, 1-0 cu Athletic Bilbao, într-un meci din etapa a 31-a din La Liga și a revenit cel puțin pentru o zi pe primul loc în la Liga.

Catalanii au reușit să marcheze unicul gol al partidei în minutul 71, când Messi l-a servit ideal pe Rakitic, iar croatul nu l-a iertat pe Unai Simon. Bascii au pus mari probleme Barcelonei și nu mult a lipsit să plece cu puncte de pe Camp Nou.

Atletico Madrid a urcat pe podium în la Liga după victoria cu scorul de 1-0 de pe terenul lui Levante.

Meciul a fost decis de autogolul lui Bruno Gonzales, dar Diego Costa a fost cel care a stat la baza golul madrilenilor după primul sfert de oră de joc. Diego Simeone a ajung la 194 de victorii pe banca lui „Atleti”.

Aflată în lupta pentru un loc în Champions League, Getafe a remizat pe terenul lui Valladolid, scor 1-1.

Jaime Mata a deschis scorul pentru oaspeți, în minutul 41 al întâlnirii. Gazdele au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj în minutul 45+5, Enes Unal a transformat o lovitură de la 11 m.