Fotbal | Seria A: Victorii pentru Juve și Milan, remiză între Fiorentina și Brescia

0
205

AC Milan s-a impus categoric pe terenul lui Lecce, scor 4-1, în primul meci pentru ambele echipe după pandemia de COVID19.

Castillejo a deschis scorul pentru AC Milan în minutul 26, din pasa lui Calhanoglu. Mancosu a egalat pentru Lecce, în startul reprizei secunde, de la 11 metri, dar Bonaventura a readus-o pe Milan la conducere la faza imediat următoare.

Oaspeții s-au desprins la două goluri diferență peste alte două minute, Rebic a înscris pentru 3-1, iar Rafael Leao a închis tabela în minutul 72, care a îndeplinit o simplă formalitate, după o pasă a lui Andrea Conti.

Fiorentina și Brescia au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci disputat pe „Artemio Franchi” din Firenze.

Donnarumma a deschis scorul pentru Brescia în minutul 17, dintr-o lovitură de 11 m, iar pentru „viola” a înscris Pezzella, în minutul 29, care a reluat cu capul o centrare venită după o lovitură de colț

Juventus Torino, campioana en titre a Italiei, şi-a reluat campania în Serie A cu o victorie în deplasare, în faţa formaţiei Bologna, scor 2-0, luni seara, într-o partidă contând pentru etapa a 27-a a sezonului.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul în prima repriză, transformând un penalty acordat în urma unui fault asupra olandezului Matthijs de Ligt (23), scorul final fiind stabilit în minutul 36 de argentinianul Paulo Dybala.

Marți și miercuri se dispută restul partidelor din runda cu numărul 27.