Universitatea Craiova a învins FC Botoșani, scor 2-1, marți seara, într-o restanță din etapa cu numărul 3 a play-off-ului Ligii 1.

Universitatea Craiova a ajuns la 32 de puncte, diferența ce o desparte de liderul CFR Cluj fiind de patru puncte în timp ce FC Botoșani rămâne ultima în play-off, cu 24 de puncte.

Craiova a deschis scorul în minutul 31, Dan Nistor l-a învins pe Pap cu un șut puternic, după o acțiune personală. Alb-albaștrii puteau intra la cabine cu 2-0, însă portarul oaspeților l-a blocat pe Mihăilă.

În partea a doua a jocului, Florescu a trimis  în transversala porții apărate de Mirko Pigliacellii (52), iar Keyta a fost și el aproape de gol, însă mingea trimisă de el a trecut pe lângă poartă (68).

Oltenii și-au dublat avantajul de pe tabela de marcaj în minutul 73, Elvir Koljic a reluat în plasă centrarea venită de la Ștefan Vlădoiu.

Dugandzic a redus din diferență în minutul 89, atacantul oaspeților a reluat dintre doi adeversari.

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (76, Vătăjelu), Acka (85, Ivanov), Bălaşa (67, Cosic), Bancu – Nistor (85, Gustavo), Mateiu, Cicâldău – Ivan, Koljic (85, Baiaram), Mihăilă. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Botoşani: E. Pap – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – E. Florescu, E. Papa (70, Ebenhofer) – Aşkovski (76, Cîmpanu), Keyta (76, Babunski), Ofosu (82, Fili) – Dugandzic. Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonașe galbene: Bancu, Cosic / Florescu

Arbitri: Marcel Bîrsan – Mihai Marica, Marius Nicoară (Severin). R: Andrei Chivulete