Real Madrid s-a impus contra lui Real Sociedad, scor 2-1, duminică seara, în ultimul meci din etapa a 30-a din La Liga. Madrilenii au pe primul loc după acest meci, la egalitate de puncte cu FC Barcelona.

Sergio Ramos (50) și Karim Benzema (70) au marcat golurile victoriei echipei conduse de Zinedine Zidane. Pentru gazde a redus din handicap Merino, cu cinci minute înainte de final.

Valencia a trecut fără probleme de Osasuna în al doilea meci disputat duminică în La Liga.

Guedes a deschis scorul în minutul 12, iar Rodrigo a majorat avantajul Valenciei în minutul 35, din pasa aceluiași Guedes. Rodrigo reușise să înscrie și în minutul 3, dar golul a fost anulat de VAR.

Celta Vigo a făcut instrucţie, duminică, pe teren propriu, cu Alaves, învingând-o la scor de tenis, 6-0.

Pe Estadio Municipal de Balaidos, Jeison Murillo (14), Iago Aspas (21, penalty), Rafinha Alcantara (40, 41), Manuel Agudo Duran (78, penalty) şi Santi Mina (86) au marcat golurile gazdelor, aducând cele trei puncte care o poziţionează acum pe Celta Vigo pe locul 16 (din 20) în clasament, cu 30 de puncte.

23.00 Real Sociedad – Real Madrid 1-2

Etapa cu numărul 31 începe astăzi. Meciurile vor putea fi urmărite în direct pe canalele de sport din România.