Fotbal | Serie A: S-a reluat și fotbalul în Italia. De azi avem etapă integrală

0
210

S-a reluat și Serie A. Sâmbătă și duminică s-au disputat ultimele patru partide rămase restante din runda cu numărul 25. De astăzi începe etapa a-27-a a campionatului italian, în direct pe canalele de sport din România.

Torino a obţinut un rezultat de egalitate, sâmbătă seara, cu Parma, în timp ce Verona a învins pe Cagliari.

Pe stadionul Olimpic din Torino, gazdele, care au ratat şi un penalty în minutul 48, au deschis scorul în minutul 15, prin Nicolas N’Koulou, însă oaspeţii au reuşit să egaleze şi au stabilit scorul final prin golul lui Juraj Kucka, în minutul 31. La Parma, portarul român Ionuţ Radu a fost rezervă.

Jucând acasă, pe Stadio Marc Antonio Bentegodi, Verona s-a impus cu 2-1 în faţa celor de la Cagliari. Samuel Di Carmine a marcat pentru gazde în minutele 14 şi 26, reuşita oaspeţilor purtând semnătura lui Giovanni Simeone (43). Ambele formaţii au încheiat însă confruntarea cu un om mai puţin pe teren după ce Fabio Borini, de la Verona, şi Luca Cigarini, de la Cagliari au văzut ”roşu” în minutele 35, respectiv 70.

Duminică, Atalanta și Inter au câștigat meciurile disputate pe teren propriu cu Sassuolo, respectiv Sampdoria.

Inter Milano a învins, duminică, pe „Meazza”, scor 2-1, Sampdoria. Lukaku 10 şi Lautaro Martinez 33 au marcat golurile gazdelor. Thorsby 53 a redus din diferenţă.

Atalanta a făcut scor și cu Sassuolo, iar echipa antrenată de Gian Piero Gasperini are cel mai bun atac din Seria A. A 4-1, la capătul unui meci dominat clar gazde. Au marcat: Djimsiti (16) Zapata de două ori (31, 66) și Bourabia (autogol), respectiv Bourabia (90+2).