Fotbal | Premier League: Remiză albă în Merseyside Derby. Chelsea a întors scorul cu Aston Villa, victorie fără emoții pentru Newcastle

0
196

Merseyside Derby s-a terminat la egalitate, scor 0-0, în penultimul meci al etapei cu numărul 30 din Premier League.

Liverpool a dominat, dar fără a se apropia decisiv de poarta lui Everton. Pe final, gazdele au avut două mari ocazii de a da lovitura, însă norocul a fost de partea echipei lui Klopp. „Cormoranii” au 23 de puncte avans față de Machester City și sunt tot mai aproape de titlu.

Chelsea s-a impus cu 2-1 pe Villa Park și s-a distanțat la 5 puncte de Manchester United.

Aflată pe penultimul loc în Premier League, Aston Villa a reușit să deschidă scorul împotriva lui Chelsea în minutul 43, prin Kortney Hause. Fundașul gazdelor a reluat în  mingea centrată de Douglas Luiz.

Aflată în cursa pentru un loc de Champions League, Chelsea a întors rezultatul într-un interval de numai 2 minute.

În minutul 60, Azpilicueta l-a găsit pe Pulisic cu o centrare la bara a doua, de unde americanul a reluat sub transversală. Peste numai 2 minute, fundașul iberic l-a servit ideal pe Giroud, care a finalizat cu un șut aproape de vinclul porții.

Newcastel United s-a impus categoric împotriva Sheffield United, grație golurilor înscrise de Saint-Maximin, Ritchie și Joelington.

După o primă repriză extrem de echilibrată, soarta partidei de pe St James Park s-a decis în partea a doua a jocului. Egan (Sheffield) și-a lăsat în inferioritate numerică în minutul 50 al partdei, iar misiunea gazdelor a fost mult mai ușoară.