Fotbal | Cehia: Nicolae Stanciu a dat un gol și două pase decisive. Liberec, cu Băluță pe teren, a învins pe Slovácko. Ce s-a întâmplat în Fortuna Liga

0
241

Mijlocaşul român Nicolae Stanciu a marcat un gol şi a dat două pase decisive pentru Slavia Praga, în meciul câştigat cu scorul de 5-0 în faţa formaţiei FK Jablonec, sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a 26-a a campionatului de fotbal al Cehiei.

Stanciu a deschis scorul din penalty, în min. 21, şi a oferit pasele decisive pentru golurile înscrise de Lukas Provod (56) şi Stanislav Tecl (61). Au mai marcat Tomas Holes (29) şi Abdulla Yusuf (78 – penalty).

Internaţionalul român, care a evoluat 73 de minute, are 3 goluri marcate în 22 de partide jucate în acest sezon în prima ligă cehă.

SK SLAVIA PRAGA: Kolář – Coufal, Kúdela (78. Frydrych), Zima, Bořil – Holeš (65. Traoré), Takács – Masopust (65. Hellebrand), Stanciu (73. Júsuf), Provod – Tecl (65. Musa)
FK JABLONEC: Hrubý – Holík, Jeřábek, Štěpánek, Krob – Hämäläinen (76. Acosta), Považanec – Pleštil (86. Černák), Pilík, Kratochvíl – Chramosta (65. Dočekal)

Slovan Liberec, cu Alexandru Băluţă pe gazon timp de 58 de minute, a dispus cu 3-1 de FC Slovacko, golurile victoriei venind târziu, minutele 90 și 90+3.

Tomas Zajic a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 28, iar Kamso Mara a restablit egalitatea din lovitură de la 11 m (44). Victoria lui Slovan a venit în ultimile minute de joc, Martin Koscelnik a făcut 2-1 cu un șut imparabil din margienea careului. Michal Beran a închis tabela în prelungirile jocului.

FC Slovan Liberec: Nguyen – Koscelník, Kačaraba, Karafiát, Mikula (C) – Alibekov (89. Mashike Sukisa), Mara – Malinský, Băluță (58. Beran), Ma. Zeman (76. Hromada) – Kuchta (58. Rondić)
1.FC Slovácko: Trmal – Juroška, S. Hofmann, Mich. Kadlec, Divíšek – Kohút (63. M. Petržela), V. Daníček (C), P. Dvořák (46. Havlík), Sadílek, Navrátil (73. Zahustel, 89. Kalabiška) – Zajíc (63. Jurečka)