Fotbal | Bundesliga: Dortmund a demolat pe Paderborn, victorie clară pentru Gbach

0
240

Gbach și Dortmund s-au impus în meciurile disputate duminică în etapa a 29-a din Bundesliga.

Bundesliga | Borussia Mönchengladbach – Union Berlin 4-1 | FOTO: Borussia Mönchengladbach

Borussia Mönchengladbach a învins cu scorul de 4-1, duminică, Union Berlin, în etapa a 29-a din Bundesliga și își păstrează șansele pentru unul din locurile care duc în UEFA Champions League.

Pentru gazde au punctat Florian Neuhaus (17), Marcus Thuram (41, 59) şi Alassane Plea (81), replica oaspeților a venit la 2-0 pentru Borussia, Sebastian Andersson a redus din handicap în minutul 50.

Gladbach: Sommer – Lainer, Ginter, Elvedi, Bensebaini (Wendt 90′) – Hofmann (Traore 82′), Neuhaus (Doucoure 90′) – Stindl (c) (Benes 82′) – Herrmann (Kramer 72′), Plea, Thuram. Antrenor: Marco Rose.

Union: Gikiewicz – Friedrich, Schlotterbeck, Subotic (Kroos 46′) – Trimmel (c), Gentner (Ujah 80′), Prömel, Lenz (Ryerson 60′) (Mees 65′) – Ingvartsen (Malli 80′), Bülter – Andersson. Antrenor: Urs Fischer.

Borussia Dortmund a câştigat cu 6-1 meciul jucat pe terenul celor de la Paderborn, echipă clasată pe ultimul loc în Bundesliga. Formația pregătită de Lucien Favre se menține pe locul secund, la 7 puncte în spatele lui Bayern.

După 0-0 la pauză, Dortmund s-a dezlănțuit în partea a doua a jocului. Scorul a fost deschis de Hazard în minutul 54, iar peste două minute a înscris pentru prima dată și Sancho. Gazdele au sperat după golul marcat din lovitură de la 11 m de Hunemeier (74), însă după doar 80 de secunde s-a refăcut diferența de două goluri pe tabela de marcaj, Sancho a făcut 3-1. Borussia a mai înscris de trei ori până la final, au mai marcat Hakimi (85), Schmelzer (89) și Sancho (90+1).

Bundesliga | Paderborn – Borussia Dortmund | FOTO: Borussia Dortmund

Paderborn: Zingerle – Dräger, Strohdiek, Hünemeier, Collins – Antwi-Adjei (Jastrzembski, 83), Vasiliadis (Sabiri, 83), Schonlau (c), Holtmann (Pröger, 75) – Srbeny (Michel, 65), Mamba (Zolinski, 65). Antrenor: Steffen Baumgart

Dortmund: Bürki – Piszczek (c), Hummels, Akanji – Hakimi (Morey, 87), Can (Balerdi, 87), Delaney (Witsel, 68), Guerreiro (Schmelzer, 79) – Sancho, Hazard, Brandt (Reyna, 79). Antrenor: Lucien Favre.

Luni se joacă partida dintre FC Köln și RB Leipzig (ora 21.30 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport), iar miercuri este programată restanța dintre Werder Bremen și Eintracht Frankfurt (ora 21.30 – Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus), meci cadrul etapei cu numărul 24.