Oaspeții au câștigat două din cele trei partide disputate duminică în Bundesliga. FC Köln a fost condusă cu 2-0 până în minutul 88 de Fortuna Düsseldorf, dar a avut tăria să restabilească egalitatea.

Augsburg s-a impus cu 3-0 în meciul jucat la Schalke și făcut un pas important spre menţinerea în primul eşalon. Gazdele de la Gelsenkirchen au nouă partide consecutive fără victorie în Bundesliga.

Golurile au fost înscrise de Eduard Lowen, în minutul 6, Noah-Joel Sarenren-Bazee, în minutul 76, şi Sergio Cordova (90+1).

RB Leipzig a făcut intrucție pe terenul lui Mainz, scor 5-0. Taurii au urcat pe locul 3, cu 54 de puncte, la 7 puncte de liderul Bayern München şi la 3 de a doua clasată, Borussia Dortmund.

Golurile au fost înscrise de Timo Werner (11, 48, 75), Yussuf Poulsen (23) şi Marcel Sabitzer (36).

În ultimul meci al zilei, “Țapii” au revenit de la 0-2 în trei minute, după un final nebun. Fortuna a condus până în minutul 88 și se părea că pleacă de la Köln, Modeste a redus din handicap cu o lovitură de cap, iar Cordoba a smuls in extremis un punct pentru gazde. Amfitrionii au ratat și o lovitură de la 11 m în minutul 59.