Federația Română de Baschet a publicat lista echipelor care vor participa la turneele finale de juniori. 

Conform hotârii Consililului Director, Campionatele Naționale de juniori din sezonul 2019/2020 se vor relua sub forma unor turnee finale la care sunt invitate primele opt participante din clasament. Totodată, potrivit FRB, competițiile se vor juca în luna august, dacă le va fi permis acest lucru din partea autorităților.

Craiova va fi reprezentată de trei echipe: Îngerii Băniei a obținut calificarea la turneul final U 14 M, iar CSȘ Craiova va fi reprezentata orașului la turneele finale U 16 F, respectiv U 14 F.

Componența turneelor finale de juniori – sezonul 2019/2020:

  • Masculin

U18 – U-BT Cluj-Napoca, LPS Focșani, CSȘ Nr. 4 București, CSU Sibiu, CSU Știința București, LPS Bihorul CSM Oradea, Agronomia București, CSA Steaua București

U16  – ABC Leii București, LPS Bihorul CSM Oradea, CS Otopeni, CSȘ Nr. 4 București, Dinamo CSȘ Nr. 6 București, Laguna București, U-BT Cluj-Napoca, CSȘ Târgoviște

U15 – CSȘ CSM Târgu Jiu, CN Aurel Vlaicu București, CSȘ Nr. 4 București, CSȘ Ploiești, CS Otopeni, Dan Dacian București, Leii București, CSM Galați

 

U14  – BC Slam București, Dan Dacian București, Laguna București, Leii București, U-BT 1 Cluj-Napoca, LPS Tîrgu Mureș, CSȘ CSM Târgu Jiu, Îngerii Băniei Craiova

U13  – Dan Dacian Portocaliu București, Lynx Ploiești, Laguna București, Academia de baschet Phoenix Galați, Alpha Sport Teal Alb Sibiu, Transilvania Brașov, U-BT 1 Cluj-Napoca, CSȘ CSM Târgu Jiu

  • Feminin

U18  – CSȘ CSM Alexandria, CSȘ Sibiu, Universitatea NBS Cluj-Napoca, LPS CSȘ Satu Mare, CSȘ Bega Timișoara, CSȘ CSM Târgoviște, ACS Champions București, CSȘ Sfântu Gheorghe

U16  – Olimpia Rapid București, Lucian Blaga Reghin, CSȘ Craiova, CSȘ Sfântu Gheorghe, CSȘ Nr. 4 București, ABC U Oradea, LPS CSȘ Satu Mare, CSȘ Sibiu

U15 – CSȘ Sfântu Gheorghe, LPS Alba Iulia, ABC U Oradea, CSM Tîrgu Mureș, Olimpia București, Sportul Studențesc, Dan Dacian București, CSȘ Nr. 5 București

U14  – Dan Dacian București, BC Slam București, CSM Ploiești, Olimpia București, Rookies Oradea, Sepsi Sfântu Gheorghe, ACS Champions CSȘ Nr. 6 București
CSȘ Craiova

U13 – Rookies Oradea, Dan Dacian București, Olimpia București, Gladius Tîrgu Mureș, CS Otopeni, Sportul Studențesc, CSȘ Bega Timișoara, LPS Alba Iulia.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.