Bundesliga a revenit după două luni de pauză, iar spectacolul a fost la el acasă. Meciurile continuă și astăzi în direct pe Digi Sport, Telekom Sport și Look Plus.

Borussia Dortmund s-a impus fără probleme, cu scorul de 4-0, în faţa rivalei Schalke, într-un nou episod din „Revierderby”. Leipzig a fost ţinută în şah pe teren propriu de Freiburg, oaspeții au plecat cu un punct de pe terenul „taurilor”, dar plecau cu toate punctele dacă golul marcat în minutele de prelungire nu era anulat după proba video.

Jucătorii lui Hertha Berlin au uitat de măsurile impuse și s-au bucurat după fiecare gol marcat în meciul câștigat la Sinsheim cu Hoffenheim. Borussia Mönchengladbach nu a avut probleme la Frankfurt, iar într-un meci din zona roșie a clasamentului, Fortuna Düsseldorf și Paderborn au terminat nedecis.

Bundesliga – Etapa 26

Borussia Dortmund – Schalke 04 4-0
Haaland (29), Guerreiro (44, 63), T. Hazard (48)

RB Leipzig – SC Freiburg 1-1
Poulsen (77) / Gulde (34)

FC Augsburg – VfL Wolfsburg 1-2
Brooks (54 – autogol) / Steffen (43), Ginzek (90+1)

Hoffenheim – Hertha Berlin 0-3
Au marcat: Akpoguma (58 – autogol) Ibisevic (60), Cunha (74)

Fortuna Düsseldorf – SC Paderborn 0-0

Eintracht Frankfurt – Borussia Mönchengladbach 1-3
Silva (81) / Plea 1, Thuram (7), Bensebaini (73 – 11 m)

Astăzi se dispută alte două partide, iar luni este programat ultimul meci al rundei.

Duminică, 17 mai
16:30 FC Köln – Mainz (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus)
19:00 Union Berlin – Bayern Munchen (Digi Sport 1, TeleKom Sport 1, Look Plus)

Luni, 18 mai
21:30 Werder Bremen – Bayer Leverkusen (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Plus)