Liga 1: Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-2

Universitatea Craiova a terminat cu o înfrângere sezonul regulat al Ligii 1 la fotbal. Trupa condusă de Corneliu Papură a pierdut meciul disputat duminică seara, pe stadionul „Ion Oblemenco”, scor 0-2, în fața campioanei CFR Cluj.

În urma acestui rezultat, Craiova începe play-off-ul pe locul 2, cu 23 de puncte, iar CFR are 3 puncte mai multe – 26.

Ardelenii au deschis scorul după 9 minute, prin Rondon, însă oltenii au dat imediat asaltul la poarta lui Arlauskis. Portarul lituanian din poarta campioanei a făcut minuni, iar scorul a rămas 0-1 până la pauză.

Nistor a țintit transversala, iar apoi Craiova a avut 3 ocazii uriașe în aceeași fază, prin Mihăilă, Koljic și din nou Mihăilă, dar Arlauskis a fost imbatabil. Asediul a continuat, iar Cosic l-a pus din nou la încercare pe lituanianul din poarta CFR-ului cu un șut din unghi. În prelungirile primei reprize, Ivan a lovit bara cu o lovitură de cap.

În partea secundă și Rondon a nimerit bara, iar apoi a venit secund al campionilor, Ivan Martic a deviat în poartă centrarea lui Cristi Manea. Oltenii s-au tăiat după și nu și-au mai creat ocazii, chiar dacă avut posesia balonului.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – CFR CLUJ 0-2 (0-1)

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Bălașa (51, Bălașa), Cosic, Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Mihăilă, Nițu (21, Koljic), Ivan (74, Bărbuț). Antrenor: Corneliu Papură.

CFR Cluj: Arlauskis – Cr.Manea, Burcă, Boli, Camora – Itu (87, Petrila), Hoban, Djokovic – Chipciu (82, Bordeianu), Rondon, Costache (65, Omrani). Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonașe galbene: Martic – Costache, Chipciu

Arbitri: Marcel Bîrsan (București) – Ciprian Florin Danșa (Satu Mare), Mihai Marius Marica (Bistrița); R – George Rădulescu (București).
Observatori: Constantin Ștefan (București), respectiv Valentin Mateescu (Ploiești).