Volei masculin, Divizia A 1 – SCMU Craiova – U Cluj 3-1
© FOTO: Ionuț Greere | SPORTUL DOLJEAN

SCMU Craiova a câștigat cu scorul de 3-1 meciul disputat pe teren propriu  cu U Cluj, sâmbătă, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 16 a Diviziei A 1 la volei masculin.

Situația pe seturi a fost 25-13, 20-25, 25-22, 25-20.

Trupa lui Dănuț Pascu a câștigat la pas primul set (25-13) al întâlnirii și se părea că oltenii nu vor avea probleme cu formația clujeană. Alb-albaștrii au început tare și setul secund, 4-0, însă oaspeții au echilibrat disputa din Sala Polivalentă. Craiova a condus cu 19-16, dar clujenii au egalat la 19-19 și au închis cu cu 25-20.

Gazdele s-au desprins în setul trei, iar oaspeții s-au apropiat amenințător la 19-18. Lică & co au gestionat finalul și au preluat din nou conducerea. Setul 4 a fost și ultimul al întâlnirii. La fel ca și în celelalte parțiale, craiovenii au luat distanță, însă formația aredeleană nu s-a dat bătută și a pus probleme. Băieții lui Pascu au fost atenți pe final de set și nu au mai dat posibilitatea celor de la U să se apropie.

CRAIOVA: Jovanovic 5p, Wawrzyńczyk 10p, Călin 5p, Lică 20p, Lupu 15p, Sestan 7p – Majstorovic (L). Au mai intrat: Suson 10p – Diaconescu (L).