Universitatea Craiova a câștigat categoric meciul de la Iași, scor 5-2, contând pentru etapa cu numărul 25 din Liga 1. Cu punctaj maxim în noul an, băieții lui Corneliu Papură pun presiune pe campioana CFR Cluj.

Oltenii au avut o primă repriză de vis și au marcat 3 goluri în decurs de doar 12 minute. Luis Nițu a deschis scorul în minutul 10, iar Cicâldău a mărit avantajul dintr-o lovitură de la 11 m obținută de Bancu. S-a făcut 3-0 în minutul 22, Bălașa a împins balonul poarta goală, după o deviere a lui Nițu din lovitură de colț

Gazdele au ieșit mai motivate de la cabine și au marcat de două ori în poarta lui Pigliacelli. Frăsinescu a redus din diferență în minutul 52, iar De Iriondo a prins un voleu, fără speranțe pentru porarul italian (69).

Bancu a liniștit apele în minutul 82, iar Kolic a stabilit scorul final, care a înscris din interiorul careului, după o pasă a lui Vlădoiu.

POLI IAȘI – UNIVERSITATEA CRAIOVA 2-5 (0-3)

Poli Iaşi: Târnovanu – Grădinaru, Klimavicius, Frăsinescu, Şerban – Breeveld (56, De Idriono), Passaglia – Luis Soares, Omoh (70, A.Cristea), Chacana (46, Horșia) – Luckassen. Antrenor: Mircea Rednic.

U Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, Cosic, Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ (83, Martic), Niţu (35, Koljic), Ivan (67, Vătăjelu). Antrenor: Corneliu Papură.

Cartonașe galebene: Omoh, Platini, Șerban, Frăsinescu, De Iriondo, Klimavicius / Bancu