Volei masculin, Divizia A 1 – SCMU Craiova – Dinamo 3-0
© FOTO: Ionuț Greere | SPORTUL DOLJEAN

SCMU Craiova a câștigat meciul cu Dinamo București 3-0, în cadrul etapei cu numărul 15 a Diviziei A 1 volei masculin, în ziua în care căpitanul Laurențiu Lică a împlinit vârsta de 40 de ani.

Situația pe seturi a fost 25-18, 25-22, 25-21, după 1 oră și 15 minute de joc. În urma acestui rezultat, Craiova urcă pe locul 2 în clasament cu 34 de puncte, la două puncte de Dinamo și 5 de Zalău, însă formația sălăjeană are și două meciuri mai puțin disputate.

În primul set s-a mers cap la cap până la scorul de 11-11, moment în care gazdele s-au desprins și au închis primul parțial cu 25-18. Actul secund a început în aceeași notă de echlibru, cu ambele echipe la conducere, iar finalul a fost pe muchie de cuțit Dinamo a avut 19-18 și 20-19, însă craiovenii au gestionat bine finalul de set și au făcut 2-0 după 25-22.

Craiova s-a desprins încă din începutul celui de-al treilea set și se părea că conturile se vor închide repede, însă dinamoviștii au replicat și au redus la două ecartul de pe tabela de marcaj, de la 20-15 la 20-18. Lică & co nu le-au dat nicio șansă adversarilor și setul s-a încheiat cu 25-21.

CRAIOVA: Jovanovic, Wawrzyńczyk 9p, Lică 17p, Lupu 7p, Sestan 13p, Olteanu 5p – Majstorivic (L). A mai intrat: Călin 1p.

Formația antrenată de Dănuț Pascu va juca în runda următoare tot în Sala Polivalentă, sâmbătă, de la ora 18.00,în compania celor de la U Cluj.