Handbal | CM 2019: România a pierdut în fața Rusiei

0
335

România a pierdut meciul cu Rusia, scor 18-27, primul din faza grupelor principale de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia. Tricolorele nu mai au șanse la semifinale, iar obictivul rămâne o clasare pe locurile 5-8.

România a fost condusă în prima repriză cu 7-3 și 10-6, dar a forțat pe final și a reușit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj, 10-10 la pauză. Elevele lui Tomas Ryde s-au prăbușit în partea secundă a jocului și a urmat o serie de 8 goluri consecutive pentru Rusia.

ROMÂNIA: Dedu 1, Dumanska – Neagu 5, Ostase 2, Seraficeanu 2, Pristăvița 2, Perianu 2, Polocoșer 1, Pintea 1, Florica 1, Vizitiu 1.

Următorul joc de la Campionatul Mondial va fi marți, de la ora 13.30, în compania Suediei.