© FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

Echipa de volei masculin SCMU Craiova joacă în această seară, de la ora 18.00, manșa secundă a turului 2 din Challenge Cup. Adversarii lui Lică &  co. sunt austriecii de la Union Raiffeisen Waldviertel.

Învinși în tur cu scorul de 3-1 de austriecii, elevii antrenați de Dănuț Pascu sunt obligați să câștige cu 3-0 sau cu 3-1 pentru a intra apoi în setul de aur pe care trebuie, de asemenea, să-l câștige pentru a ajunge în 16-imile de finală. Acolo unde vor juca împotriva cehilor de la Volejbal Kladno.

„Vom face tot posibilul să câştigăm acasă şi să ajungem în setul de aur. În acest set decisiv contează foarte mult psihicul. Dacă vom ajunge acolo, trebuie să fim stăpâni pe noi. Aş spune chiar că ar fi ca la loviturile de departajare la fotbal“, a declarat Dănuț Pascu la conferința de presă premergătoare jocului.

Partida se va disputa în Sala Polivalentă și va fi condusă de Arjan Shehu (Albania) și Ilia Penkov (Bulgaria).