Liga Florilor, etapa 10: SCM Craiova -U Cluj 23-22© FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

SCM Craiova a câștigat meciul cu U Cluj, contând pentru etapa cu numărul 10 a Ligii Florilor, dar prestația fetelor antrenate de Bogdan Burcea a fost una modestă.

Craiova a avut 5-2 în debutul partidei și se părea că va fi un galop de sănătate pentru oltence. Clujul a venit însă la Craiova să plece cu punct(e) și a dominat partea a doua primei reprize. Ardelencele au avut 2 goluri avantaj, dar la pauză s-a intrat la egalitate, scor 12-12.

Gazdele au jucat ceva mai bine în actul secund, au avut în mai multe rânduri superioritate numerică de 2 jucătoare, însă nu au reușit să se desprindă decisiv. Fetele lui Alin Bondar nu au renunțat la luptă și au pus presiune pe craiovence. S-a terminat 23-22 pentru Craiova după un meci foarte slab.

SCM CRAIOVA – U CLUJ 23-22 (12-12)

CRAIOVA: Curmenț, Dhzukeva, Chetraru – Țicu 8, Trifunovic 4, Orșivschi 3, Colac 3, Zamfir 3, Klikovac 2, Vizitiu, Ion, Cace. Antrenor: Bogdan Burcea.

CLUJ: Tăgean, Prodan – Lazăr 8, Araujo 4, Boian 3, Moraru 2, Chintoan 2, Preda 2, Dindiligan 1, Tamaș, Gandulfo. Antrenor: Alin Bondar.

Aruncări de la 7 m: 7/7 – 2/5

Eliminări: 3x2min – 7x2min