Liga 1: Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova 1-1. Alb-albaștrii au irosit șansa să urce pe locul 2

0
265

Chindia Târgoviște și Universitatea Craiova au remizat, scor 1-1, sâmbătă, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, în cadrul etapei a 16-a a Ligii 1.

Gazdele au rămas în 10 oameni după ce Ivancic l-a lovit cu cotul în figură pe Bălașa. Bacu și Ivan au semnat ocaziile primei reprize, iar la cabine s-a intrat cu 0-0. Cicâlcău a fost aproape să deschidă scorul în debutul reprizei secunde, mingea șutată de mijlocașul Craiovei a trecut puțin peste poarta lui Aioanei.

Chindia a deschis scorul prin Bic, jucător împrumutat de Universitatea la Târgoviște. Neciu a executat o lovitură liberă și l-a găsește nemarcat pe Ovidiu Bic. Gazdele s-au bucurat doar trei minute. Cicâldău a executat o lovitură liberă, iar mingea a fost deviată în poartă de Benga, care se afla în zid.

Chindia Târgoviște: Aioani – Martac, Benga, Leca, Neciu (80, Dumitrașcu) – Negruț (89, Novac), Rață, Bic, Yameogo – Ivancic, Dumiter (77, Voduț). Antrenor: Viorel Moldovan.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălașa (63, Acka), Tiago, Bancu – Ivanov (64, Ioniță), Cicâldău, Cosic – Bărbuț, Ivan, Mihăilă (68, Zakaric). Antrenor: Victor Pițurcă.

Arbitri: Cătălin Popa (Pitești) – Valentin Avram (București), Mihai Marius Marica (Bistrița) Rezervă: George Rădulescu (București)

Observarori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe), Ioan Miroșan (Piatra Neamț)

Cartonașe galbene: Yameogo / Mihăilă, Ivan, Cicâldău, Bancu

Cartonaș roșu: Ivancic (28)