Echipa Națională: Debut cu stângul în preliminariile EURO 2021 U21

0
267

România U21 a început cu stângul campania de calificare la Campionatul European U21 din 2021. Echipa lui Mirel Rădoi a pierdut partida cu Danemarca, scor 1-2.

Danezii au deschis scorul în mintul 3 al întâlnirii și și-au dublat avantajul pe tabela de marcaj la zece minute de la reluarea partidei. Nordicii au mai nimerit o dată bara în minutul 65, iar România a redus din diferență în minutul 80, prin Florinel Coman, care a șutat superb, de la 30 de metri, după o acțiune personală. În prelungiri, Coman a irosit cu mare ușurință o lovitură de la 11 m acordată unui fault tot asupra jucătorului de la FCSB.

Urmează două meciuri pe teren propriu, cu Ucraina la Ploiești, pe 10 octombrie, și cu Irlanda de Nord la Voluntari, pe 14 octombrie.

Danemarca – România 2-1
Au marcat: Olsen (3, 55) / Coman (80)

DANEMARCA: Christensen – Anymbe, Sorensen, Nelsson, Poulsen – Hjulmand (46, Kofod Andersen), Nartey, Holse (86, Madsen) – Olsen, Bruun Larsen, Dreyer (66, Odgaard). Selecționer: Albert Capellas.

ROMÂNIA: Aioani – Rațiu (66, Velisar), Pașcanu, Dima (66, Chindriș), Boboc – Olaru,  Băluță, Dragomir (51, Ciobanu) – Drăguș (66, Dobre), Petre (72, Ganea), Coman. Selecționer: Mirel Rădoi.