Handbal (F): Craiova a câștigat la limită meciul cu Zalău. Oaspetele au avut avantaj de 4 goluri la pauză

0
560

SCM Craiova a câștigat cu scorul de 27-26 partida disputată miercuri dimineață, în Sala Polivalentă, în compania formației HC Zalău, contând pentru etapa a doua din Liga Florilor.

Prima parte a meciului a stat sub semnul echilibrului, 8-8 (17), după care Zalăul a apăsat accelerația și a preluat conducerea pe tabela de marcaj – 10-8 (21), 15-10 (26) ! Fetele antrenate de Gheorghe Tadici au intrat la pauză cu un avantaj de 4 goluri, 16-12 !

Pauza a picat bine pentru oltence, care au ieșit de la cabine cu un alt tonus. În doar 3 puncte au înscris de 4 ori, egalând la 16. Mai mult, SCM Craiova  s-a distanţat pe tabelă, având la rândul ei tot avantaj de patru goluri, scor 26-22. Finalul a fost dramatic, oaspetele au reuşit să egaleze la 26. Ana Maria Ţicu a marcat golul victoriei și apăstrat toate punctele acasă . Craiova a beneficiat  în partea a doua și de paradele de excepție ale Biancăi Curemenț.

SCM CRAIOVA – HC ZALĂU 27-26 (12-16)

SCM Craiova: Ekaterina Dzhukeva, Bianca Curmenţ, Andreea Chetraru – Ana Maria Ţicu (10), Patricia Vizitiu (6), Carmen Şelaru (5), Zeljka Nikolic (3), Alexandra Orşivschi (1), Nicoleta Tudor (1), Valentina Ion (1), Adina Cace, Jelena Trifunovici, Alexandra Colac şi Iulia Khavronina. Antrenor: Bogdan Burcea.

HC Zalău: Raluca Kelemen, Sara Abed-Kader – Dana Abed Kader (8), Cristiana Nica (6), Andreea Tecar (5), Alexandra Severin (3), Teodora Popescu (2), Andreea Mihart (1), Larisa Şerban (1), Diana Nichitean, Bianca Berbece, Amalia Coman, Gabriela Vrabie şi Tatyana Prycop. Antrenor: Gheorghe Tadici.