Handbal (F): Victorie chinuită pe malul Someșului | U Cluj – SCM Craiova 27-29

0
573
Echipa de handbal feminin SCM Craiova | FOTO: Ionuț Greere

Handbalistele de la SCM Craiova au avut de muncit pentru a câștiga partida de la Cluj-Napoca. Fetele antrenate de Bogdan Burcea s-au impus cu scorul de 29-27 (12-14), după o partidă în care gazdele au deținut inițiativa până în minutul 45.

Prima parte a  partidei din Sala „Horia Demian” a aparținut clujencelor. După un început echilibrat, formația pregătită de Alin Bondar a pus stăpânire pe joc și s-a desprins la patru goluri (10-6, min 19). Ecartul s-a menținut până spre finalul reprizei, Zeljka Nikolic a marcat de la linia de 7 m, pentru 14-12 la pauză.

Oltencele au revenit spectaculos în mitanul secund, profitând și de cădera fizică a gazdelor. Craiova a egalat pentru prima dată la 17-17 și s-a distanțat cu 5 minute înainte de conlcuzia partidei (29-25, min 58). Ultimele două goluri au aparținut celor de la „U”, moment în care fetele lui Burcea evoluau în inferioritate numerică.

Pentru SCM Craiova urmează partida cu CSM Slatina, programată sâmbătă, 9 martie, de la ora 11.00.

CRAIOVA: Dzhukeva, Curmenț – Nikolic 10, Trifunovic 5, Rădoi 5, Tătar 4, Vizitiu 3, Tănăsie 1, Gjorgjievska 1.