SCM Craiova – Unirea Slobozia 29-20 / lFliga Florilor, etapa 21 / FOTO: Ionuț Greere

SCM Craiova s-a impus în restanța din etapa cu numărul 21 a Ligii Florilor, scor 29-20, în fața formației Unirea Slobozia și și-a recuperat locul secund în clasament. Formația pregătită de Bogdan Burcea mai are de jucat o restnață, miercuri, 25 aprilie, în fieful celor de la CSM Roman.

Oltencele au început tare partida din Polivalentă și s-au desprins la 7 goluri diferență (10-3). Flori Stanciu și-a continuat forma bună din ultima perioadă, iar Yulia Dumanska a parat o aruncare de la 7 m. Oaspetele au recuperat 3 goluri, astfel că la pauză tabela indica scorul de 14-10 în favoarea alb-albastrelor.

Bodan Burcea a rulat tot lotul în partea secundă a jocului. Diferența a crescut simțitor, iar în ultimele minute de joc și-au făcut apariția pe teren și junioarele Lorena Stoican și Alexandra Colac.

SCM CRAIOVA – UNIREA SLOBOZIA 29-20 (14-10)

CRAIOVA: Stanciu, Dumanska – Zamfir 8, Nikolic 8, Elisei 5, Pricopi 3, Rădoi 2, Trifunovic 2, Țicu 1, Șelaru, Klikovac, Tudor, Vizitiu, Stoican, Colac. Antrenor: Bogdan Burcea.

SLOBOZIA: Inculeș, Ion, Oancea – Dăscălete 4, Pătuleanu 4, Enescu 3, Mitrache 2, Burlachenko 2, Jlezi 1, Nicolae 1, Chernovz 1, Sava. Antrenor: Gheorghe Covaciu.

Aruncări de la 7 m: 5/4 – 8/5

Eliminări: 4x2min – 1x2min