Volei (M): Craiova a pierdut în decisiv duelul cu Tricolorul Ploiești

0
569
SCMU Craiova - Tricolorul Ploiesti 2-3
SCMU Craiova – Tricolorul Ploiesti 2-3

SCMU Craiova a fost învinsă cu scorul de 3-2, marți, pe teren propriu, de formația Tricolorul Ploiești, într-un meci care a contat pentru etapa cu numărul 8 din play-off-ul Diviziei A 1 la volei masculin. Meciul din Bănie a durat 2 ore și 17 minute.

Oaspeții au venit deciși să câștige toate cele trei puncte puse în joc și și-au adjudecat primele două parțiale (22-25, 19-25). Craiovenii au revenit în joc și au câștigat a treia secvență a partidei cu 25-23. Setul patru a fost de-a dreptul nebun. Gazdele au avut avantaj de 3 puncte, prahovenii au revenit și au trimis setul în prelungiri. Craiova a avut nu mai puțin de 6 mingi de set și a trimis meciul în decisiv după 39 de minute de joc în secvența a patra (34-32 !). Ploieștiul a început decisivul cu 7-0 și nu a mai cedat inițiativa (6-15).

Craiova a pus piedică Tricolorului în lupta pentru titlul, dar Steaua a învins Arcada Galați În minimum de seturi și ploieștenii au patru puncte avans înaintea meciului direct.

Dănuț Pascu a început meciul cu Sippola, Hohne, Ene, Olteanu, Blagojevic, Radevic – Rosic (L): Au mai intrat: Teleleu, Milic și Diaconescu.