Judo: Sportivele de la CS Universitatea Craiova au cucerit trei medalii la Campionatul Național de seniori de la Cluj

0
994
Mihai Voinea si judokanele de la CSU Craiova

În weekend-ul recent încheiat, Cluj-Napoca a fost gazda finalei Campionatului Naţional de Seniori individual. Aproape 200 de judokani s-au luptat pentru titlul naţional dar şi pentru premiile puse la dispoziţie de către sponsorii FRJ.

Sportivele de la CS Universitatea Craiova, antrenate de MIhai Voinea, au urcat de 3 ori pe podiumul de premiere.

Amalia Doană a devenit vicecampioană națională la categoria 48 kilograme, după ce a fost învinsă în finală de judokana Mădălina Stoica, legitimată la CSM Pitești. Floriana Văcaru (+78 kilograme) și Cleonia Rîciu (52 kilograme) au obținut medalii de bronz.

La Campionatul Național de la Cluj-Napoca au ma participat și sportivii: Georgiana Renghea (CSM Craiova, categoria Open, eliminată turul 1), Eusebio Drăgotescu (CSU Craiova, categoria -60 kg, locul 7) și Robert Gușă (CSU Craiova, categoria -100 kg, locul 7)