marți, martie 17, 2026

Top 5 în această săptămână

Articole similare

Fotbal feminin: Iulia Obreja (Real Craiova), integralistă în meciul cu Belarus

Iulia Obreja (Real Craiova, nr 17) a jucat tot meciul cu naționala Belarusului / FOTO: frf.ro

Echipa națională de fotbal feminin a României a disputat vineri, 28 iulie, prima partidă din cadrul Balaton Cup, competiție anuală organizată de Federația Maghiară de Fotbal, în fața selecționatei similară a Belarusului.

Belarus s-a impus cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Iulia Duben (45+3) și Tatiana Markușevskaia (84).

În naționala României a evoluat pe întreaga durară a partidei și Iulia Obreja, legitimată la Real Craiova.

ROMÂNIA: Păraluță (Kajtar ’60) – Bistrian (Gered ’63), Bartalis, Göder, Barabasi – Herczeg (Boldeiu ’60) – Săvescu (Cociuba ’71), Răduc (Anca ’66), Sandu, Mădălina Boroş (Neacşu ’27) – ObrejaAntrenor: Mirel Albon

Duminică, 29 iulie, de la ora 16:00, România va juca finala mică împotriva Ungariei, pentru un loc pe podium, în vreme ce Belarus și Serbia se vor confrunta începând cu ora 18:30 pentru câștigarea competiției.

România a folosit o forumulă fără multe dintre jucătoarele de bază, rămase la cluburi pentru debutul în noul sezon al UEFA Women’s Champions League.

Ionuț Greere
Ionuț Greere
Am debutat în presa sportivă în anul 1998. Primele mele articole au fost publicate în săptămânalul monden Top Secret. În aceeași perioadă, am colaborat cu cotidianul Ora și am fost, pentru o scurtă vreme, corespondent la ProSport. După o pauză de 12 ani, m-am întors la prima dragoste — jurnalismul sportiv. Publicația online www.sportuldoljean.ro a apărut din dorința de a aduce în casele dumneavoastră cele mai proaspete informații despre performanțele sportivilor doljeni.

Populare