Judo: Calafeteanul Adrian Șulcă a câștigat argintul la Openul European pentru cadeți de la Ploiești

0
955
Adrian Șulcă (stânga) FOTO ARHIVĂ: European Judo Union /Daniel Oprescu
Adrian Șulcă (stânga) a cucerit medalia de argint la Openul European FOTO: European Judo Union /Daniel Oprescu

România a obținut șapte medalii, două de aur, două de argint și trei de bronz, la Openul European de judo pentru cadeți desfășurat sâmbătă și duminică în Sala Olimpia din Ploiești, informează Agerpres.

România a participat cu nu mai puțin de 121 de judoka, dintre care 71 la masculin și 50 la feminin.

Printre laureații competiției de la Ploiești s-a aflat și doljeanul Adrian Șulcă. Calafeteanul a obținut medalia de argint la categoria 66 kg.

La competiție au participat 517 judoka din 27 de țări, 335 la masculin și 182 la feminin.

În clasamentul pe medalii, Ungaria a ocupat primul loc, cu 5 de aur și 4 de bronz, urmată de România, 2-2-3, Croația, 2-0-2, Republica Moldova, 2-0-1, etc.