Cutremur la naționala de handbal a României cu două luni înainte de Campionatul Mondial. Florentin Pera și secundul său, Bogdan Burcea, și-au anunțat demisia și au lăsat banca tehnică a ”tricolorelor” descoperită. Ambii au invocat motive personale.
Federația Română de Handbal a confirmat decizia celor doi tehnicieni
După ce Florentin Pera și Bogdan Burcea și-au prezentat demisiile, Federația Română de Handbal a venit cu un comunicat prin care confirmă decizia celor doi antrenori.
”Antrenorii Florentin Pera şi Bogdan Burcea şi-au înaintat demisiile din funcţiile de antrenor principal, respectiv antrenor secund al echipei naţionale feminine, printr-un e-mail transmis conducerii FRH.
Motivele invocate sunt de natură personală. Această decizie vine într-un moment sensibil pentru handbalul românesc, cu meciuri oficiale în cadrul EHF EURO Cup 2025, în octombrie, și cu debutul la Campionatul Mondial în decembrie.
Pentru o evaluare clară și o soluționare responsabilă a situației, Președintele federației a convocat o întâlnire de lucru cu cei doi antrenori demisionari, cu Departamentul Tehnic și Comisia Tehnică a FRH”, a transmis Federația Română de Handbal, printr-un comunicat oficial.


