Volei | SCMU Craiova ratează calificarea în semifinale. Oltenii continuă în turneul 5-8

0
325
SCM Craiova - volei masculin

Echipa de volei masculin SCM Universitatea Craiova a pierdut meciul decisiv contra lui Dinamo București din sferturile de finală ale campionatului național Divizia A1. Bucureștenii s-au impus cu 3-1 și au câștigat seria cu 2-1.

Gazdele au început foarte bine partida din Ștefan cel Mare și au câștigat la pas primul set al partidei (25-15). Băieții lui Dănuț Pascu au făcut un set doi solid, au mers cap la cap cu gruparea bucureșteană, și au egalat situația la seturi după 26-24. Absența germanului Tim Stöhr (accidentat în meciul de Craiova) s-a văzut în următoarele două seturi, câștigate de alb-roșii cu 25-21 și 25-16.

CRAIOVA: Jimmenz 10 puncte, Ćuk 8, Hernandez 16, Călin 7, Paez 1,  Ćulafić 7 – Diaconescu (L). Au mai intrat: Durski, Tarța 2 și Capotă.

Alb-albaștrii continuă în grupa 5-8

Campionatul nu s-a încheiat pentru Craiova. Gruparea din Bănie va continua sezonul în grupa 5-8, acolo unde va întâlni în prima fază pe SCM Zalău. Se va juca tot după sistemul două din trei.