Volei | Meciul 2 cu Dinamo din play-off-ul Diviziei A1. Craiova are doar șansa victoriei

0
304

SCM Universitatea Craiova și Dinamo București se întâlnesc miercuri seara, de la ora 18:00, în Sala Polivalentă, în meciul doi din prima fază a play-off-ului (sferturi de finală) Diviziei A1 la volei masculin.

Voleibaliștii antrenați de Dănuț Pascu sunt obligați să se impună, pentru a trimite disputa într-un decisiv la București, meci care ar urma să se dispute sâmbătă. În caz contrar, Dinamo va merge în semifinale, iar Craiova va juca pentru locurile 5-8.

Dinamo are 1-0 la general

Meciurile din sferturile de finală se dispută după sistemul cel mai bun din trei partide. Formațiile mai bine clasate la finalul sezonului regulat au avut avantajul terenului propriu.

Sâmbătă, după un meci nebun, care a durat peste 2 ore și jumătate, Dinamo a câștigat cu scorul de 3-2, după ce Craiova a condus cu 2-0 la seturi și a ratat trei mingi de meci în setul decisiv.

Favoritele au 1-0 după jocurile disputate pe teren propriu

Arcada, Rapid, Corona și Dinamo și-au fructificat avantajul terenului propriu și sunt în avantaj după prima partidă. Miercuri au loc jocurile cu numărul 2. Toate meciurile vor începe de la ora 18:00.

SCM Zalău – Arcada Galați (0-1) (0-3 / 14-25, 22-25, 20-25)

CSM Constanța – Rapid București (0-1) (1-3 / 27-25, 25-21, 25-27, 24-26)

Steaua București – Corona Brașov (0-1) (0-3 / 17-25, 14-25, 26-28)

SCM UNIVERSITATEA CRAIOVA – Dinamo București (0-1) (2-3/ 25-23, 25-23, 22-25, 23-25, 17-19)