Superliga | Universitatea Craiova trece cu greu de Voluntari

0
380

Universitatea Craiova s-a impus la limită, scor 2-1, în meciul disputat pe teren propriu în compania formației FC Voluntari, în etapa cu numărul 27 din Superliga României la fotbal. Astfel, oltenii au urcat pe locul patru în clasament, cu 42 de puncte, un punct mai mult decât campioana Farul Constanța. De partea cealaltă, Voluntari rămâne la cota 27 și se menține pe poziția a 14-a.

Ștefan Baiaram a deschis scorul în minutul 5, lovitură de cap din centrarea lui Houri. Golul a fost anunțat de bara lui Crețu din al doilea minut al întâlnirii. Ilfovenii au marcat și ei, la doar un minut după reușita alb-albaștrilor, însă golul lui Dumiter a fost anulat pentru offsaid. Nu s-a mai marcat până la pauză și la cabine s-a intrat cu scorul de 1-0.

Oaspeții au ieșit mai motivați de la cabine și au restabilit egalitatea dintr-o lovitură de la 11 m. Robert Popescu a transformat un penalty obținut de Dumiter (54). Același Dumiter a fost aproape să înscrie golul doi pentru Voluntari, dar Screciu a reuşit să respingă, după ce mingea a trecut de Popescu (61).

Craiova a reuşit golul victoriei prin Maldonado, întrat pe teren doar de două minute, care a reluat cu capul, de la 6 metri, după o lovitură liberă executată de Mitriță, în minutul 84.

Finalul a fost tensionat, oaspeții au primit din penalty, în minutul 90+6, dar după analiza VAR lovitura de la 11 m a fost anulată de centralul Cojocaru.

Universitatea Craiova: L. Popescu – Căpăţînă, Screciu, Badelj (82, Maldonado), Bancu – Creţu (75, Blesa), Mekvabishvili, Houri – Baiaram, Markovic (59, Koljic), Mitriţă. Antrenor: Ivaylo Petev.

FC Voluntari: Fernandez Collado – Ricardinho (73, Cascini), Turda, Matricardi, Aliji – Raţă, Crepulja (89, D. Florea), Ciobanu (46, Nemec) – Carnat, Dumiter (79, Paz), R. Popescu. Antrenor: Nicolae Dică.