Superliga | 2-0 – cel mai periculos scor!

0
541

Nu degeaba se spune în fotbal că 2-0 este cel mai periculos scor. Au simțit-o pe pielea lor chiar și jucătorii de la Universitatea Craiova. Alb-albaștrii au avut avantaj de două goluri la pauza meciului cu Poli Iași, dar meciul s-a terminat la egalitate, 2-2!

Partida a contat pentru etapa cu numărul 20 din Superliga României la fotbal.

Alexandru Mitriță a deschis scorul în minutul 30, cu un șut puternic de la marginea careului de 16 metri, mingea a fost atinsă ușor de Lung, dar balonul a intrat în poartă. S-a făcut 2-0 în primul minut de prelungire din prima repriză. Oltenii au scăpat pe contraatac, Koljic a trimis în centrul careului lui Mitriță, care a șutat în blocajul adversarilor. Ulterior, balonul a ajuns la Roguljic, care a trimis în poarta goală.

Meciul părea la îndemâna trupei lui Petev, dar în partea a doua craiovenii au fost de nerecunoscut. Alin Roman a transformat o lovitură de la 11 m în minutul 54. Același Roman a reușit dubla în minutul 68, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 30 m.

Craiova putea totuși obține victoria în prelungirile partidei, însă golul lui Jovan Markovic a a fost anulat pentru offsaid. Decizia a venit după mai bine de 5 minute de analiză VAR.

Universitatea Craiova: L. Popescu – Căpățînă, Screciu, Crețu, Bancu – Kurtic (70, Vlădoiu), Mateiu – Danciu (61, Baiaram), Roguljic (70, Ivan), Mitriță – Koljic (70, Markovic). Antrenor: Ivaylo Petev.

Poli Iași: Lung – Martac, Ilie, Katanec, Ispas – Roman, Marchioni, Jatoba (46, Bordeianu) – Gheorghiță (84, Stefanovici), Buș, Luis Felipe (46, Ion). Antrenor: Leo Grozavu.