Superliga | Universitatea Craiova trece la limită de Dinamo

0
347

Universitatea Craiova a învins-o pe Dinamo București, pe stadionul „Ion Oblemenco”, scor 1-0, într-un meci din cadrul etapei a 16-a a SuperLigii, la primul meci al bulgarului Ivaylo Petev pe banca oltenilor.

Unicul gol al partidei a fost reușit de Marian Danciu, în minutul 5, din centrarea trimisă de Nicușor Bancu în centrul careului oaspeților.

Tot în prima parte, Elvir Koljic a ratat o ocazie imensă în minutul 17. Atacantul bosniac, servit ideal de Mitriță, a rămas în poziție de unu-la-unu cu portarul, dar bosniacul trage pe lângă poartă. Dinamoviștii au răspuns cu Hakim Abdallah și Lamine Ghezali, însă șuturile celor doi nu și-au găsit ținta.

În repriza secundă, oaspeții au marcat golul egalizator prin Goncalo Gregorio, însă reușita portughezului a fost anulată pentru un henț și scorul a rămas 1-0 până a final.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova se află pe locul al 4-lea în SuperLigă, cu 26 de puncte acumulate, în vreme ce Dinamo rămâne penultima, cu doar 10 puncte după 16 etape disputate.

Universitatea Craiova: Popescu – Vlădoiu (56, Căpăţînă), Screciu, Raul Silva, Bancu – Crețu, Kurtic (65, Mateiu) – Danciu, Ivan (89, Roguljic), Mitriță – Koljic (65, Markovic). Antrenor: Ivaylo Petev.

Dinamo: Golubovic – Costin (46, Moura), De Araujo, Homawoo, Amzăr – N. Roșu (90, I. Roşu), Larrucea, Ilic (71, Iglesias) – Ghezali, Abdallah, Bani (65, Gregorio). Antrenor: Ovidiu Burcă.