FIBA Europe Cup | SCM Universitatea Craiova nu s-a descurcat mai bine nici în Portugalia

0
398

Echipa de baschet masculin SCM Universitatea Craiova a pierdut pe terenul lui FC Porto, scor 90-64 , în etapa a 4-a din Top 16 FIBA Europe Cup. Băieții lui Vitaly Stepanovski au ajuns la 0-4, în vreme ce lusitanii au 4-0 la general.

Prima parte a meciului a fost echilibrată, încheiată la egalitate 18-18. Gazdele s-au desprins la +15 în sfertul al doilea (40-25), Craiova a strâns la 8 lungimi diferența de pe tabelă, dar la pauza mare scorul a fost 44-34. Porto și-a mărit avantajul după pauză, astfel că înaintea ultimelor 10 minute de joc scorul a fost 67-55. Ultimul sfert a fost de uitat pentru alb-albaștrii, care au marcat doar 9 puncte, față de cele 23 ale portughezilor.

Topias Palmi a terminat cu 16 pcunte, Giordan Watson a totalizat 12, la fel ca și Milivoje Mijovic.

Pentru SCM Universitatea Craiova urmează ultima partidă din sezonul regulat al Ligii Naționale, sâmbătă, de la ora 19:00, cu Rapid București, în Sala Polivalentă. Următorul meci în FIBA Europe Cup este miercuri, 1 februarie, pe teren propriu cu francezii de la Cholet (ora 19:00).