LNBM | O nouă dezamăgire: SCM Universitatea Craiova a fost umilită și la Sibiu

0
644

La doar trei zile după usturătoarea înfrângere din FIBA Europe Cup (62-93 pe terenul nemților de la Niners Chemnitz), SCM Universitatea Craiova s-a făcut de râs și în Liga Națională. Alb-albaștrii au pierdut cu scorul de 95-73! la Sibiu.

Gazdele au controlat jocul încă din start și după primele 10 minute s-au distanțat deja pe tabelă (30-14). Partea a doua din prima repriză a fost echilibrată, dar la adăpostul diferenței din primul sfert, la pauza mare scorul a fost 49-31. Alb-albaștrii au dat semne de revenire în sfertul al treilea, astfel că înaintea ultimului sfert Sibiul a condus cu 66-54. Ultimele 10 minute de joc au fost la îndemâna sibienilor, pentru 95-73 scor final.

Dimitrije Nikolic a totalizat 17 puncte și 5 recuperări, Giordan Watson a terminat meciul cu 17 puncte, iar Topias Palmi și Shawn Hopkins au adăugat 12, respectiv 11 puncte.

SCM Universitatea Craiova va juca următorul meci din LNBM pe teren propriu cu CSM Petrolul Ploiești, miercuri, 18 ianuarie.