Baschet | Craiova pierde cu Constanța. Ambele echipe s-au calificat în Final 8 Cupei României

0
324

Echipa de baschet masculin SCM Universitatea Craiova a pierdut la limită meciul cu CSM Constanța din grupa B a Cupei României, scor 78-77, rezultat în urma căruia ambele merg în Final 8. Gazdele de pe primul loc în grupă, iar Craiova avansează din postura de lucky loser.

Constanța și-a adjudecat primul sfert al întâlnirii cu 22-16 și a intrat la pauza mare cu un avantaj de 10 puncte diferență (45-35). Craiova a egalat la 56-56, însă constănțenii au terminat mai bine sfertul cu numărul trei și înaintea ultimelor 10 minute de joc conduceau cu 63-56. În secvența decisivă, alb-albaștrii au preluat în premieră conducerea pe tabelă (69-68), dar gazdele au revenit la conducere și nu au mai cedat până la final, chiar dacă ultima posesie a meciului a aparținut băieților antrenați de Vitaly Stepanovski.

Dimitrije Nikolic a totalizat 15 puncte și 3 recuperări, Shawn Hopkins a terminat meciul cu 13 puncte și 2 recuperări, iar Cortez Edwards a adăugat 12 puncte, 14 pase decisive și 8 recuperări. De menționat și faptul că în acest meci nu a evoluat Girodan Watson.

Alături de CSM Constanța și SCM Universitatea Craiova, în Final 8 Cupei României s-au mai calificat CSM CSU Oradea, U-BT Cluj-Napoca, CSO Voluntari, SCM Timișoara, Rapid București și FC Argeș.  Turneul final va avea loc în perioada 11-15 februarie 2023.