Volei: Victorie în patru seturi. Baia Mare, un adversar mereu solicitant

0
289

Voleibaliștii de la SCM Universitatea Craiova au trebuit să transpire serios pentru obținerea victoriei în meciul cu Explorări Baia Mare, din etapa cu numărul 5 a Diviziei A1.

Prima secvență a întâlnirii a foarte echilibrată. Craiova a început în forță și a condus cu 3-0, însă oaspeții au revenit pe tabelă și au trecut în avantaj (7-11). Alb-albaștrii au egalat la 17-17 și au închis în cele din urmă setul cu 25-22.

Gruparea din Bănie s-a aflat în permanență la conducerea actului secund și a făcut 2-0 după 25-21. Oaspeții nu au mai ratat șansa de a își trece în cont un set în al treilea act al disputei din Sala Polivalentă și au redus din handicat, (2-1, 22-25). Setul al patrulea a fost pe muchie de cuțit. Ambele combatante s-au aflat în față, dar cu o echipă craioveană mult mai atentă în momentele cheie (7-4, 12-14, 20-15). Victorie în cele din urmă pentru băieții lui Dănuț Pascu cu scorul de 3-1, 25-19.

CRAIOVA: Lică 19 puncte, Lupu 15, Călin 10, Pantic 10, Vinicius 8, Kovacevic 3, Viiber 2 – Diaconescu (L)